Detoxikace


Blíží se jaro, doba, kdy se mnozí z nás uchylují k tzv. očistě těla neboli detoxikaci. Detoxikace se v posledních letech stala fenoménem naší společnosti. Na internetu, či v časopisech jsou nám nabízeny různé preparáty, či „osvědčené“ recepty mající sloužit právě k detoxikaci těla. A tak mnoho z nás podléhá tomuto trendu a detoxikaci podstupuje. Jak to vlastně ale je s detoxikací v našem organismu?

Detoxikace v našem těle probíhá neustále, a to především prostřednictvím jater a ledvin, které zajišťují očistu našeho těla a odvádění odpadních látek z těla pryč.

V ledvinách dochází k filtraci krve a vzniku moči, která je tvořena směsí vody a odpadních látek. Krev je do ledvin přivedena ledvinnou tepnou, kde je složitým systémem cév dopravena do jednotlivých glomerulů. Přes stěnu vlásečnic glomerulů dochází k filtraci krve a vzniku primární moči, která je poté zachycena v Bowmanově váčku. Během dne se vyprodukuje až 180 litrů primární moči, která kromě vody a odpadních látek obsahuje i minerální látky, aminokyseliny, cukry a další látky, které naše tělo stále potřebuje. Primární moč odtéká do systému kanálků, tam se zpátky do krve vstřebává podstatná část vody i důležitých látek, a z primární moči vzniká moč definitivní, denně se jí vytvoří cca 1-1,5 litru. Při průchodu kanálky se moč asi 100x zahustí, v ledvinné pánvičce dochází k jejímu hromadění a poté odvedení močovodem do močového měchýře, ze kterého vyúsťuje močová trubice, jejíž prostřednictvím jsou odpadní látky vyloučeny.

Játra se podílí na udržení stavu homeostázy neboli stálosti vnitřního prostředí našeho organismu. Dochází zde k dokončení metabolických procesů započatých ve střevech, odkud veškerá krev proudí přes játra. Prochází zde ale nejen krev, nýbrž i jiné látky jako např. léky, nebo látky tvořící se v našem těle. Tyto jsou rozkládány, metabolizovány a poté z našeho těla vyloučeny.

Portální krví se do jater mohou dostat i mikroorganismy nebo toxické látky, které prošly střevní bariérou. Jaterní enzymy a fagocytující Kupfferovy buňky zabraňují jejich proniknutí do systémové cirkulace. V játrech dochází i k odbourávání alkoholu, který je zde oxidován na acetaldehyd. Rychlost spalování alkoholu souvisí s velikostí organismu, jelikož velikost jater je úměrná velikosti těla. Během jedné hodiny játra spálí cca 1 gram alkoholu na každých 10 kg hmotnosti organismu. To znamená, že během hodiny klesne obsah alkoholu v krvi o 0,12 - 0,16 promile, člověk s hmotností 70kg spálí během hodiny asi 7g alkoholu, člověk s hmotností 60kg asi 6g alkoholu., přičemž např 0,5l piva obsahuje 20g alkoholu. Nutno podotknout, že naše tělo vnímá alkohol jako toxickou látku.

Z výše uvedeného vyplývá, že náš organismus se tedy o detoxikaci postará sám. Dle mého názoru není žádná „jarní očista“ potřeba, jelikož naše tělo na nic takového nečeká. Samozřejmě nechci tvrdit, že není dobré pít třeba bylinné čaje, např. ostropestřec mariánský je známý svým příznivým vlivem na činnost jater, nebo podpořit funkčnost lymfatického systému masážemi, to samozřejmě ano. Ale určitě není potřeba vyřadit z jídelníčku potraviny a pít pouze nějaké šťávy, jak to při různých detoxikačních kúrách bývá. Znám spoustu lidí, kteří říkají: “tento měsíc mám detox, nekouřím, nepiji alkohol ani kávu, tady to maso nesmím“. Proč ale? K čemu je takový měsíc „půstu“, když po jeho skončení nastane návrat zpět ke starému stylu života? Není lepší z jídelníčku vyřadit nekvalitní potraviny, jako jsou např. párky, různé sladkosti, nadměrné množství pečiva, alkoholu atd., a stravovat se racionálně? Všímat si jaké jídlo nakupuji a co konzumuji? Taky samozřejmě mít dostatek pohybu a občas si dovolit i nějakou tu „neřest“, třeba v podobě zmrzliny, nebo skleničky vína, či piva? Podle toho, co kdo rád.

Bylo by dobré si uvědomit, že nějaký týden, či měsíc „očisty“ pro náš organismus nic neřeší. Jedině změnou našeho přístupu ke stravování, konzumací zdravé a vyvážené stravy a pohybem můžeme udržet naše tělo zdravé a spokojené.

Nejlepší příspěvky
Nejnovější příspěvky
Archiv
Následujte nás
  • Facebook Basic Square