Spánek a jeho vliv na náš organismus

Obrázek z: www.pixabay.com/cs

Jako strava a pohyb, tak i spánek ovlivňuje činnost našeho organismu, a tedy i naše zdraví.

Co se vlastně skrývá pod pojmem spánek?

Spánek je fyziologický stav vědomí, při němž dochází k omezení pohybové aktivity a reakcí na vnější prostředí, ke změně činnosti mozku. Můžeme jej rozdělit do dvou hlavních fází: NON-REM /NREM/ - synchronní a REM - paradoxní.

  • REM spánek představuje lehčí fázi spánku, ve které je mozek aktivní, promítají se při něm události z předchozího dne a zdají se sny.

  • NREM spánek představuje hlubokou fázi spánku. Podle hloubky se rozděluje do čtyř stádií, během nichž se spánek postupně prohlubuje, svalstvo relaxuje, činnost mozku je utlumena.Právě množství a kvalita NREM spánku rozhoduje o tom, zda se budeme po probuzení cítit čilí a odpočatí. Důležitou roli hraje i počet proběhlých úplných spánkových cyklů, kterých je obvykle 4-5, a moment, ve kterém se probudíme.


Po usnutí se nejprve objeví spánek synchronní , který je několikrát za noc střídán spánkem paradoxním. Střídáním obou fází vzniká spánkový cyklus.


Střídání spánku a bdění také ovlivňuje mozek produkcí hormonů - neurotransmiterů, z nichž nejvýznamnější jsou: kortizol, serotonin, melatonin, dopamin, noradrenalin, adrenalin. Ty dokáží, podle své povahy, vědomí tlumit nebo povzbuzovat.


Pro růst svalů je potřeba produkce Růstového hormonu, který zajišťuje růst a biosyntézu bílkovin. Tento hormon je vylučován podvěskem mozkovým, neboli hypofýzou, přičemž jeho největší produkce je právě ve fázi NREM spánku.


Dobrý a kvalitní spánek je důležitým předpokladem pro udržení dobrého tělesného a duševního zdraví. Je nezbytný pro správnou funkci CNS, napomáhá regeneraci tkání a hojení. Dále podporuje zdravý růst, obnovuje imunitní systém a tím zvyšuje naši odolnost proti nemocem. Osvěžuje mysl, navozuje pocit pohody, ovlivňuje naše chování a jednání, i naši výkonnost.


Dopřávejte si dostatečný spánek a vězte, že Vaše tělo se Vám odmění.

Zdroje:

CHOPRA, Deepak. Spokojený spánek.Insomnie a jak ji léčit. Praha: Pragma, 1994. ISBN 80-7205-096-6

PRUSINSKI, Antoni. Nespavost a jiné poruchy spánku. Rady lékaře, který nespavost nebere na lehkou váhu. Praha: Maxdorf, 1993. 3. svazek v edici MEDICA – Praktické rady lékaře. ISBN 80-85800-01-2

https://www.aktin.cz/bez-kvalitniho-spanku-vam-svaly-neporostou-ani-tuk-neubyde-6-tipu-jak-se-kralovsky-vyspat

Nejlepší příspěvky
Nejnovější příspěvky
Archiv
Následujte nás
  • Facebook Basic Square