Spánek a jeho vliv na náš organismus

 

Obrázek z: www.pixabay.com/cs

 

Jako strava a pohyb, tak i spánek ovlivňuje činnost našeho organismu, a tedy i naše zdraví.

 

Co se vlastně skrývá pod pojmem spánek?

Spánek je fyziologický stav vědomí, při němž dochází k omezení pohybové aktivity a reakcí na vnější prostředí, ke změně činnosti mozku. Můžeme jej rozdělit do dvou hlavních fází: NON-REM /NREM/ - synchronní a REM - paradoxní.

  • REM spánek představuje lehčí fázi spánku, ve které je mozek aktivní, promítají se při něm události z předchozího dne a zdají se sny.

  • NREM spánek představuje hlubokou fázi spánku. Podle hloubky se rozděluje do čtyř stádií, během nichž se spánek postupně prohlubuje, svalstvo relaxuje, činnost mozku je utlumena.Právě množství a kvalita NREM spánku rozhoduje o tom, zda se budeme po probuzení cítit čilí a odpočatí. Důležitou roli hraje i počet proběhlých úplných spánkových cyklů, kterých je obvykle 4-5, a moment, ve kterém se probudíme.

 

Po usnutí se nejprve objeví spánek synchronní , který je několikrát za noc střídán spánkem paradoxním. Střídáním obou fází vzniká spánkový cyklus.

 

Střídání spánku a bdění také ovlivňuje mozek produkcí hormonů - neurotransmiterů, z nichž nejvýznamnější jsou: kortizol, serotonin, melatonin, dopamin, noradrenalin, adrenalin. Ty dokáží, podle své povahy, vědomí tlumit nebo povzbuzovat.

 

Pro růst svalů je potřeba produkce Růstového hormonu, který zajišťuje růst a biosyntézu bílkovin. Tento hormon je vylučován podvěskem mozkovým, neboli hypofýzou, přičemž jeho největší produkce je právě ve fázi NREM spánku.

 

Dobrý a kvalitní spánek je důležitým předpokladem pro udržení dobrého tělesného a duševního zdraví. Je nezbytný pro správnou funkci CNS, napomáhá regeneraci tkání a hojení. Dále podporuje zdravý růst, obnovuje imunitní systém a tím zvyšuje naši odolnost proti nemocem. Osvěžuje mysl, navozuje pocit pohody, ovlivňuje naše chování a jednání, i naši výkonnost.

 

Dopřávejte si dostatečný spánek a vězte, že Vaše tělo se Vám odmění.

 

 

 

Zdroje:

CHOPRA, Deepak. Spokojený spánek.Insomnie a jak ji léčit. Praha: Pragma, 1994. ISBN 80-7205-096-6

PRUSINSKI, Antoni. Nespavost a jiné poruchy spánku. Rady lékaře, který nespavost nebere na lehkou váhu. Praha: Maxdorf, 1993. 3. svazek v edici MEDICA – Praktické rady lékaře. ISBN 80-85800-01-2

https://www.aktin.cz/bez-kvalitniho-spanku-vam-svaly-neporostou-ani-tuk-neubyde-6-tipu-jak-se-kralovsky-vyspat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Nejlepší příspěvky
Nejnovější příspěvky

October 17, 2019

February 22, 2019

December 12, 2018

November 7, 2018

September 15, 2018

Please reload

Archiv
Please reload

Následujte nás
  • Facebook Basic Square