Výživové směry


Paleo, sacharidové vlny, low carb... S různými výživovými směry jako by se v poslední době „roztrhl pytel“…Jeden doporučuje tuto dietu, druhý zase jinou, ale jak se v tom všem vyznat? Co se vlastně pod jednotlivými pojmy skrývá? Pojďme se na to společně podívat.


Začněme u Palea, dnes tolik zmiňovaného a trendy směru.


Paleo je inspirováno stravou našich předků a zastává konzumaci přirozené, chemicky neupravované stravy. Základním principem Palea je příjem energie primárně z tuků a bílkovin, příjem sacharidů je omezen. Dbá se na konzumaci kvalitních bílkovin, především ze živočišných zdrojů. Preferuje se maso či vajíčka od chovatelů, nikoliv z potravinových řetězců. Důležitý je též příjem kvalitních tuků, nejsou povoleny margaríny a veškeré rostlinné tuky. Sacharidy jsou přijímány pouze z ovoce a zeleniny. Zcela se vynechávají obiloviny, což znamená vyřazení veškerého pečiva, rýže, kukuřice, těstovin. Dále se nekonzumuje hrách, čočka, fazole, arašídy, sója, brambory, mléko a mléčné produkty.

Jí se většinou 3 jídla denně, kdy každé jídlo má velkou kalorickou hodnotu. Pro fyzicky aktivní jedince se povolují i svačiny.


Obrázek z: http://www.healthexcellence.net/paleo-diet-food-list/


Low carb, neboli nízko sacharidová strava je forma keto diety. Kdy primární živinou jsou tuky, poté bílkoviny a jen minimum sacharidů. Tělo se při této dietě dostává do stavu ketózy, přičemž energii pro výkon čerpá z tuků. Tato strava je nevhodná pro sportovce, jelikož vlivem nízkého příjmu sacharidů dochází ke snížení výkonnosti jedince. Využívá se u málo aktivních lidí. Při tomto způsobu stravování vzniká riziko osteoporózy, poškození jater a vzniku ledvinových a žlučových kamenů.


Sacharidové vlny patří mezi jednu z nejúčinnějších diet pro zbavení se podkožního tuku a uchování svalové hmoty. Jejich podstatou je cyklování sacharidů. Kdy se střídají dny se středním, vysokým a nízkým příjmem sacharidů. Takto je tělo stimulováno měnícím se množstvím přijaté energie, čímž je zajištěno, že si nenavykne na snížený energetický příjem. Cykluje se v různých vlnách, dle individuálních potřeb. Důležité je správné nastavení příjmu bílkovin, přičemž v nízko sacharidové dny se bílkoviny navyšují.


Jaký je můj názor na tyto výživové směry? Nechci žádný z těchto směrů odsuzovat, nebo brát někomu jeho přesvědčení. Jak se říká, „sto lidí, sto chutí“ a každému z nás "sedne" něco jiného. Někdo se najde v paleu, jiný naopak v sacharidových vlnách, někdo v žádném z těchto směrů.

Mým názorem je, že pro běžnou populaci je nejlepší racionální a vyvážená strava.

Podle mě není potřeba z jídelníčku vyřazovat jednotlivé složky potravy, ale naopak přijímat všechny živiny (bílkoviny, sacharidy, tuky) ve zdravé míře a takovým způsobem, který je prospěšný pro naše tělo, abychom se cítily zdravě a plní energie.

Pro zdravé tělo však nestačí pouze strava, ale potřeba je i fyzická aktivita. Skloubením správné stravy a vhodně zvoleného pohybu poté dosáhneme zdravého a spokojeného těla.

Nejlepší příspěvky
Nejnovější příspěvky
Archiv
Následujte nás
  • Facebook Basic Square