Výživové směry

 

Paleo, sacharidové vlny, low carb... S různými výživovými směry jako by se v poslední době „roztrhl pytel“…Jeden doporučuje tuto dietu, druhý zase jinou, ale jak se v tom všem vyznat? Co se vlastně pod jednotlivými pojmy skrývá? Pojďme se na to společně podívat.

 

Začněme u Palea, dnes tolik zmiňovaného a trendy směru.

 

Paleo je inspirováno stravou našich předků a zastává konzumaci přirozené, chemicky neupravované stravy. Základním principem Palea je příjem energie primárně z tuků a bílkovin, příjem sacharidů je omezen. Dbá se na konzumaci kvalitních bílkovin, především ze živočišných zdrojů. Preferuje se maso či vajíčka od chovatelů, nikoliv z potravinových řetězců. Důležitý je též příjem kvalitních tuků, nejsou povoleny margaríny a veškeré rostlinné tuky. Sacharidy jsou přijímány pouze z ovoce a zeleniny. Zcela se vynechávají obiloviny, což znamená vyřazení veškerého pečiva, rýže, kukuřice, těstovin. Dále se nekonzumuje hrách, čočka, fazole, arašídy, sója, brambory, mléko a mléčné produkty.

Jí se většinou 3 jídla denně, kdy každé jídlo má velkou kalorickou hodnotu. Pro fyzicky aktivní jedince se povolují i svačiny.

 

 Obrázek z: http://www.healthexcellence.net/paleo-diet-food-list/

 

Low carb, neboli nízko sacharidová strava je forma keto diety. Kdy primární živinou jsou tuky, poté bílkoviny a jen minimum sacharidů. Tělo se při této dietě dostává do stavu ketózy, přičemž energii pro výkon čerpá z tuků. Tato strava je nevhodná pro sportovce, jelikož vlivem nízkého příjmu sacharidů dochází ke snížení výkonnosti jedince. Využívá se u málo aktivních lidí. Při tomto způsobu stravování vzniká riziko osteoporózy, poškození jater a vzniku ledvinových a žlučových kamenů.

 

Sacharidové vlny patří mezi jednu z nejúčinnějších diet pro zbavení se podkožního tuku a uchování svalové hmoty. Jejich podstatou je cyklování sacharidů. Kdy se střídají dny se středním, vysokým a nízkým příjmem sacharidů. Takto je tělo stimulováno měnícím se množstvím přijaté energie, čímž je zajištěno, že si nenavykne na snížený energetický příjem. Cykluje se v různých vlnách, dle individuálních potřeb. Důležité je správné nastavení příjmu bílkovin, přičemž v nízko sacharidové dny se bílkoviny navyšují.

 

Jaký je můj názor na tyto výživové směry? Nechci žádný z těchto směrů odsuzovat, nebo brát někomu jeho přesvědčení. Jak se říká, „sto lidí, sto chutí“ a každému z nás "sedne" něco jiného. Někdo se najde v paleu, jiný naopak v sacharidových vlnách, někdo v žádném z těchto směrů.

Mým názorem je, že pro běžnou populaci je nejlepší racionální a vyvážená strava.

Podle mě není potřeba z jídelníčku vyřazovat jednotlivé složky potravy, ale naopak přijímat všechny živiny (bílkoviny, sacharidy, tuky) ve zdravé míře a takovým způsobem, který je prospěšný pro naše tělo, abychom se cítily zdravě a plní energie.

Pro zdravé tělo však nestačí pouze strava, ale potřeba je i fyzická aktivita. Skloubením správné stravy a vhodně zvoleného pohybu poté dosáhneme zdravého a spokojeného těla. 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Nejlepší příspěvky
Nejnovější příspěvky

October 17, 2019

February 22, 2019

December 12, 2018

November 7, 2018

September 15, 2018

Please reload

Archiv
Please reload

Následujte nás
  • Facebook Basic Square